Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Administrator's Award

2001- Joseph Martino, Superintendent of Schools, Linden

2002- Christine Polyak, Vice Principal, John P. Stevens High School

2003- Fred Riccio, Principal, John P. Stevens High School

2005- Dennis Siddons, Principal, Carteret High School

2006- Daniel Money, Burlington County Institute of Technology

2008- Verne Beadle, Principal, Ocean County Career and Technical

2009- Steve Didonato, Supervisor, Monmouth Regional High School

2010- John DiMuzio, Acting Superintendent of Schools, Edison Township

2011- Gail Pawlikowski, Principal, John P. Stevens High School

2012- Dr. Gina Mateka, Principal, GCIT

2014- Michael Dicken, Superintendent, GCIT

2015- Jamie Dundee, Principal, GCIT

Adviser Mentor Award

1997- Christine Beadle

1999- Marygail Muller, Gateway Regional High School &

          Carol Otis, Teaneck High School

2011- Edwina Williams, Ocean County Vocational Technical High School

2016- Camille Blair, Freehold Township High School

Alumni Achievement Award

1989- Carol Otis & Gayle Could

2002- Patricia DiGioia-Laird

2003- Paul D'Agostino

2004- Jeff Polyak

2005- Corinne Ottenstroer

2006- Melissa Puglia

2007- Catherine DiGioia-Laird

2008- Heather King-Spaan

2010- Lauren Soltesz

2013- Bill Plastine

2014- Amber Battaglia

2015- Lauren Ortiz

2016- Stacey Aneson

2017- David Shah

2018- Lendrell Martin

Distinguished Service Award

1989- Patricia DiGioia-Laird, Herbert Hoover Middle School

1998- Carol Otis, Teaneck High School

1999- Patricia Herrmann, Highland Regional High School

2002- Dr. Thomas Henry, Director of the Office of School to Career and College Initiatives

2003- Christine Beadle, Russel O. Brackman Middle School

2005- Maria Constantin, New Jersey Department of Education, VSO Coordinator

2006- Linda Iyles, Plainfield High School

2008- Charles McBride, Gloucester County Institute of Technology

2010- Steve DePasquale, Gloucester County Institute of Technology

2012- Benjamin Brooks

2014- Nancy DiLauro

2015- Juanita Sifflet

2016- Geraldine Howard, Rutherford High School

2017- Sarah Lucille Jones

Enthusiast Award

1999- Beverly Eiswert-Gorski, Willingboro High School

2003- Steve DePasquale, Gloucester County Institute of Technology

2004- Shelley Michel, Hunterdon Polytechnical School

2005- Marsha Moore, Pinelands Regional High School

2006- Karen Tanner-Oliphant, Abraham Clark High School

2007- Barbara Brown, Burlington County Institute of Technology

2008- Patricia Herrmann, Highland Regional High School

2009- Edwina Williams, Ocean Township Technical High School

2011- Katina Lindsay, Burlington County Institute of Technology

2012- Karen GaNung, Randolph Middle School

2013- Monique Johnson– Lincoln High School

2014- Carole Weidman, Egg Harbor Township HS

2015- Karen Hunter-Gathers – Joesph Brensinger School

2016- Rebecca Posey, Henry Snyder High School

Wanda Gray, Henry Snyder High School

2017- Pam Valvano, Monroe Township High School

2018- Paula Cavellaro, East Brunswick High School

2019- Julie Laucks, Camden County Technical School

Friend of FCCLA Award

1998- Joe Polyak, Edison Township

1999- Matt D'Agostino, Edison Township

          Jim Vance, Willingboro Township

2000- Marilyn Sachnoff, Middlesex County College

2001- Beverly Harris, Edison Township

2002- Assemblyman Peter Barnes

          Assemblyman Joseph R. Malone III

2003- Tony DiGioia-Laird, Edison Township

          Steve Grubesich, Edison Township

2004- Kevin Butler, Vice President of Hilton Hotels

          Elizabeth Brown, Montgomery Township

2005- New Jersey Education Association

2006- Al Alvarez, Lighthouse Credit Foundation

2007- Ruth Sharpe, Highland Regional High School

2008- Congressman Robert Andrews

2009- Dan Michaud, Edison Township

          Peter Scocca, Vista Travel

2010- Carolyn Cullum, Children's Librarian

2011- Mary-Pat Maciolek, Middlesex County College HRI Chair

2012- Cathy DiGioia

2013- Roger Tindall, Crowne Plaza-Cherry Hill

          Janine Nunez

2014- US FOODS

2015- Joan Eickemeyer

2016- Carol Otis

2017- Kristin Stahl, Crowne Plaza-Cherry Hill

          Brian Harrison, Crowne Plaza-Cherry Hill

2018- Deb Walter

Karen Opyoke Award

1991- Barbara Seaman, Morris Knolls High School

1992- Carol Gabriel, Monmouth Regional High School

1993- Susan Mansuco, Hopatcong High School

1994- Patricia DiGioia-Laird, Herbert Hoover Middle School

1996- Carol Otis, Teaneck High School

1997- Beverly Eiswer-Gorski, Willingboro High School

1998- Shirley Sickler, Quibbletown Middle School

1999- Marie Wojcik, Linden High School

2000- Barbara Arata-Gavere, BCIT

2001- Christine Beadle, Russel O. Brackman Middle School

2002- Gloria Littles, Camden High School

2003- Lydia Singura, Carteret High School

2004- Cheryl Juwoto, Toms River High School

2005- Steve DePasquale, GCIT

2006- Nancy DiLauro, Ocean Township High School

2007- Shelley Michel, Hunterdon County Polytech

2008- Linda Marsh, Lincoln High School

2009- Deborah Walter, Monmouth Regional High School

2010- Kathy Ware, Shawnee High School

2011- Jill Petrucelli, Randolph High School

2012- Jean Delardo, Parsippany Hills High School

2013- Denise Stoby, Hightstown High School

2014- Karen GaNung, Randolph Middle School

2015- Carole Weidman, Egg Harbor Township High School

2016- Natalie Guarino, Hunterdon County Polytech

2017- James Angarola, Gloucester County Institute of Technology

2018- Sue Stinson, Southern Regional High School

2019- James Angarola, Gloucester County Institute of Technology

Master Adviser Award

1994- Bernice Gendron, East Brunswick High School

1995- Christine Beadle, Russell O'Brackman Middle School &

           MaryGail Muller, Gateway Regional High School

1997- Diane Brown &

          Carol Otis, Teaneck High School

1998- Beverly Eiswer-Gorski, Willingboro High School &

           Maxine Jamieson, John P. Stevens High School

2001- Dora Wong-Macias, West Orange High School &

           Lydia Singura, Carteret High School

2001- Barbara Brown, Burlington County Institute of Technology,

           Steve DePasquale, Gloucester County Institute of Technology,

           Patricia Herrmann, Highland Regional High School &

           Chreyl Juwoto, Toms River High School

2005- Nancy DiLauro, Ocean Township High School &

           Edwina Williams, Ocean County Vocational Technical School

2006- J. Worster, Belleville High School

2012- Monique Johnson, Lincoln High School

2018- Julie Laucks, Camden County Technical School

Rookie of the Year Award

1998- Linda Castner, Clearview High School

1999- Peg Sutton, Eastern Regional High School

2003- Debreen Oliva, Randolph Middle School

2004- Elizabeth Molle, Washington Township High School &

           Lisa Morris, Washington Township High School

2005- Edith Mae Blecker, Brooklawn Middle School &

           Nancy DiLauro, Ocean Township High School

2006- Geraldine Howard, Rutherford High School

2007- Anna George, Bergen County Technical High School

2008- Kim Goulding, Monroe High School

2009- Juanita Sifflet, Jersey City Schools

2010- Nicole Perez, John P. Stevens High School &

           Carol Weidman, Egg Harbor High School

2011- Sherry Milchman, Long Branch Middle School &

           Melody Alderman, Long Branch Middle School

2012- Jannet Patten, County Prep High School

2013- Rebecca Posey, Ferris High School &

           Hillary Weiss, Herbert Hoover Middle School

2014- Julie Laucks, Camden County Technical School &

           James Angarola, GCIT

2015- Sue Stinson, Southern Regional Middle School

2016- Carey Brown, Ocean County Vocational Technical School &

           Carrin Bachowski, Sterling High School

2017- Wendy Turtur, Bridgewater-Raritan High School

2018- Santina Upshaw, Creative Arts High School

2019- Susan Seago, John Adams Middle School

           Meaghan Hanson, Middletown High School

Spirit of Advising Award

1998- Steve DePasquale, GCIT

1999- Sue Mansuco, Hopatcong High School

2000- Barbara Brown, BCIT

2001- Carol Otis, Teaneck High School

2002- Beverly Eiswert, Willingboro High School

2003- Barbara Seaman, Morris Knolls High School

2004- Allison Akey, Snyder High School

2005- Virginia Butler, North Bergen High School

2006- Linda Shabka, Carteret High School

2007- J. Worster, Bellville High School

2008- Susan Kupersmith, Camden County Technical Institute

2009- Natalie Nann, Hunterdon County Polytech

2010- Nancy DiLauro, Ocean Township High School

2011- Patti Herrmann, Highland Regional High School

2012- Edwina Williams, Ocean Vocational Technical High School

2013- Camille Blair, Freehold Township High School

2014- Kathy Ware, Shawnee High School

2015- Janet Patten, County Prep High School

2016- Sue Stinson, Southern Regional Middle School

2017- Julie Laucks, Camden County Technical School

2018- Carey Brown, Ocean County Vocational Technical School

State President's Award

2005- Nicole Ryan, John P. Stevens High School

2006- Kristin White, John P. Stevens High School

2007- Janna Zuckerman, John P. Stevens High School

2008- Ray Miles, Highland Regional High School

2010- Emily Smith, Parsippany Hills High School

2011- Casey Dougan, John P. Stevens High School

2012- Carl Archut, Jr., Gloucester County Institute of Technology

2013- Victoria Lapinski, Hightstown High School

2016- Nikita Patil, John P. Stevens High School

0